wait please
شکیبا باشید
خانهmap dividerمرکز آموزشmap dividerگوگل ادوردز یا سئو؟

گوگل ادوردز یا سئو؟

تبلیغات در گوگل بهتر است یا سئو؟

سئو و تبلیغات گوگل جز اصلی بازاریابی موتورهای جستجو هستند، و اینکه سئو بهتر است یا گوگل ادوردز سوال خیلی از افراد است.

 

سئو و گوگل ادز تفاوت و شباهت های بسیاری دارند. بنابراین شما می بایست به طور جدانگانه و یا به صورت هم زمان برای اهداف کسب و کار و بازاریابی خود آنها را به خدمت مارکتینگ و بازاریابی خود بگیرید.

گوگل ادوردز یا تبلیغات گوگل چیست ؟

گوگل ادوردز یکی از پلتفرم های تبلیغاتی متعلق به گوگل است، تبلیغ کنندگان میتوانند از این پلتفرم برای قرار دادن تبلیغات در صفحات نتایج جستجوی گوگل، محصولات گوگل (   مانند جیمیل، یوتوب و ... ) و هزاران وب سایت دیگر که در برنامه ادوردز  که به عنوان ناشر شرکت می کنند استفاده کنند .

سیستم تبلیغ در گوگل یک سیستم کلیکی است  که تبلیغ کنندگان به ازای کلیک صورت گرفته بر روی تبلیغشان هزینه پرداخت میکنند.

سئو یا بهینه سازی سایت چیست ؟

سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که بر روی یک وب سایت صورت می گیرد  تا در جست و جو گوگل در صفحات اولیه و جایگاه بهتری قرار بگیرد، برای رسیدن به این هدف باید مطمئن شوید که وب سایت شما با قوانین SEO همگام است .

عمدتا سئو به ۲ بخش تقسبم می شود: 

۱. مربوط به مسائل فنی و داخلی سایت می شود. اعم از سرعت سایت، ریسپانسیو بودن، استفاده از تگ ها و...

۲. مربوط به مسائل خارج از سایت می شود و عمدتا فنی نبست مانند تولید محتوا براساس کلمات کلیدی، شبکه های اجتماعی و...

چگونه رتبه بندی موتور جستجو محسابه می شود ؟

 گوگل پر استفاده ترین و محبوب ترین موتور جستجوی مورد استفاده در سراسر جهات است. بنابراین گوگل جایی است که روزانه ۳.۵ میلیارد جستجو  در آن انجام می شود.

رتبه بندی موتور جستجوی گوگل به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد، در واقع 200 مورد فاکتور در این زمینه وجود دارد

چند نکته که گوگل هنگام ارزیایی یک صفحه محاسبه می کند :

  • سن دامنه و صفحات وب

  • تعداد لینک هایی که به یک صفحه مراجعه میکنند

  • عبارات جستجو مربوط به آن صفحه خاص است

  • چند کلمه کلیدی در یک صفحه استفاده شده است

  • سرعت سایت

  • مناسب برای موبایل

بنابراین هرچه موارد بیشتری از این ۲۰۰ مورد بهینه سازی شود نتیجه بهتری حاصل می شود.

تبلیغات گوگل یا سئو ؟

گوگل ادوردز فقط مختص موتور جستجو گر گوگل و وب سایت هایی است که نشر دهنده تبلیغات گوگلی هستند ولی اصول سئو برای همه موتورهای جستجو قابل استفاده است.

در سیستم تبلیغات در گوگل شما به ازای ورودی هزینه پرداخت میکند. در حالی که ورودی از طریق نتایج اصلی موتورهای جستجو یا به اصطلاح نتایج سئو رایگان است. البته که رسیدن به شرایطی که کسب و کار شما را در جایگاه مناسبی قرار دهد، هزینه بر است و البته این هزینه بستگی به میزان رقابت در کلمات کلیدی مد نظر شما دارد.

تبلیغ در گوگل ادوردز، بالا و پایین نتایج جستجوی گوگل ظاهر می شوند و در شرایط خاص شما میتوانید یکی از آن موقعیت های تبلیغاتی را دریافت کنید. اما در سئو شما باید خیلی سخت تر کار کنید تا یکی از بهترین موقعیت های جستجوی ارگانیک گوگل را بدست بیاورید.

 

جایگاه تبلیغات در سرچ کنسول گوگل

 

در سیستم گوگل ادوردز پس از ساخت کمپین تبلیغاتی سریعا تبلیغ شما فعال می شود و میتوانید از طریق آن ورودی دریافت کنید. در حالی که برای به دست آوردن نتایج مطلوب در سئو بین 3 الی 6 ماه زمان نیاز دارید.

هنگامی که شما کمپین تبلیغات در گوگل خود را غیر فعال میکنید ورودی پس از آن دریافت نخواهید کرد. اما زمانی که شروع به گرفتن ورودی از طریق سئو میکنید این امر به مدت طولانی ادامه خواهد داشت. البته باید دوباره خاطر نشان کنم رسیدن به این مرحله که با سئو در جایگاه خوبی قرار بگیرید هم هزینه و هم زمان زیادی از شما صرف خواهد کرد.

تعداد کلمات کلیدی در گوگل ادوردز نامحدود است و به ازای هر کلیک روی تبلیغ مناسب به هر کلمه کلیدی هزینه پرداخت می کنید. ولی در سئو برای رسیدن به نتیجه مطلوب می باست روی کلمات کلیدی محدودی کار کنید.

حال گوگل ادوردز یا سئو؟

استفاده از هر دو سیستم می تواند شما رو یه اهداف مارکتینگ کسب و کارتان نزدیک کند، استفاده از گوگل ادوردز در اول کار برای برندینگ و جذب مخاطب و رسیدن به اهدافی که زمان در آن مهم است بسیار موثر و  فعالیت برروی سئو برای تداوم اهداف و البته برای بهینه کردن کمپین های گوگل ادوردز میباشد.

 

 

شکیبا باشید ...