wait please
شکیبا باشید
خانهmap dividerمرکز آموزشmap dividerمزایای گوگل ادوردز نسبت به سایر بستر های تبلیغاتی چیست؟ (بخش اول)

مزایای گوگل ادوردز نسبت به سایر بستر های تبلیغاتی چیست؟ (بخش اول)

به عنوان یک ارائه دهنده تبلیغات گوگل ادز، به طور مکرر از ما سؤال می‌شود که مزایا و معایب تبلیغات ادوردز در مقایسه با سایر استراتژی‌های بازاریابی چیست. 

در این سری از مقالات به طور مفصل به بررسی نکات مثبت و منفی تبلیغات در گوگل می پردازیم.

از روش های مختلف بازاریابی می توان به وبلاگ نویسی، راه اندازی یک کمپین بازاریابی از طریق ایمیل یا شاید روابط عمومی خوب به سبک قدیمی، و حتی استفاده از سئو اشاره کرد. اما با تمام این راه‌ها، علت برتری گوگل ادز و انجام تبلیغات در گوگل چیست و چرا باید برای موفقیت کسب و کار خود به دنبال آن بریم؟

مزایای ادوردز نسبت به سایر بستر‌های تبلیغاتی

 

1) تقریباً هر شخصی در گوگل حضور دارد

 

در دنیای امروز تقریبا همه از طریق گوگل جست و جو می‌کنند. این عمل حتی به یک اصطلاح در زندگمیان تبدیل شده است: «گوگلش کن!» و مهم تر از همه، این پلتفرم 90٪ از کل کاربران اینترنت را در اختیار دارد.

با این حال، این نکته را نیز باید در نظر گرفت که بسته به ماهیت کسب و کار شما، ممکن است دسترسی به بیشتر این امکانات بی‌اهمیت باشد. اگر کسب و کار شما مختص به محصول یا خدمات خاصی است و یا اگر تجارت شما محدود به خدمت رسانی به مشتری در یک منطقه جغرافیایی خاص باشد، تنها افرادی که باید با تبلیغات شما رو به رو شوند، مشتریان بالقوه‌ای هستند که قادر به خدمت رسانی به آن‌ها هستید.

با توجه به این دسترسی عظیم، صاحبان کسب و کار باید توجه بیشتری به استراتژی‌های هدف‌گیری مشتریان بالقوه خود داشته باشند. از خوش شانسی شما، ادروردز با امکانات لازم مجهز شده است. این پلتفرم مجموعه‌ ویژگی‌هایی را ارائه می‌دهد که هدفشان تمرکز بر کاربران مرتبط و مخاطبانِ هدف است.

 

2) تبلیغ در گوگل بیشترین ارتباط را هدف قرار می‌دهد

این پلتفرم کاربران را به تولید تبلیغات با کیفیت تر تشویق می‌کند. درست مانند یک شغل، اگر تبلیغات شما به عبارتی که کاربران گوگل جست و جو می کنند مرتبط تر باشد، به کیفیت Ad شما امتیاز (Quality Score) بیشتری می دهد که هر چقدر امتیا شما بالا تر باشد هزینه ای که بابت تبلیغات به گوگل می پردازید پایین تر می آید و برای گوگل، کاربرانش و تبلیغ کنندگان موقعیتی برد - برد است.

برای اینکه بهتر با مفهوم امتیاز کیفیت یا Quality Score آشنا شوید می توانید به مقاله زیر مراجعه نمایید:

با Quality Score ی هزینه هر کلیک را کاهش دهید ...

با این حال، نرخ بازگشت سرمایه و اینکه چگونه از بازاریابی خود درآمد کسب می‌کنید بیشترین اهمیت را دارد. خوشبختانه گوگل ادز بستری ایجاد کرده که می توان افرادی را که نسبت به خدمات و محصولات شما علاقه‌ای نشان داده اند و احتمال فروش به آن‌ها بیشتر است پیدا نموده و آن ها را هدف قرار داد.

ویژگی‌های زیر به شما این امکان را می‌دهد تا مرتبط‌ترین مخاطبان به کسب وکارتان را پیدا کنید:

 I.  نوع انطباق کلمات کلیدی

نوع انطباق کلمات کلیدی این امکان را ایجاد می کند که جست و جوی کدام کلمه یا عبارت، کاربران را به سمت تبلیغات شما هدایت ‌کند. نحوه انطباق کلمات کلیدی به انواع زیر تقسیم بندی می شود:  

الف) انطباق گسترده

ب) انطباق گسترده اصلاح شده

پ) انطباق عبارت

ت) انطباق دقیق

برای آنکه بدانید چه نوع از کلمات کلیدی مناسب کمپین گوگل ادوردز شماست کلیک کنید.

 II.  کلمات کلیدی

مشتریان برای یافتن محصول و خدمات شما در اینترنت، از کلمات کلیدی مرتبط با آن استفاده می‌کنند. بطور مثال اگر شما یک فروشگاه اینترنتی فروش دوچرخه داشته باشید، کاربران با کلمات و عباراتی همچون "خرید دوچرخه"، "خرید دوچرخه بچگانه" و غیره استفاده می کنند. اگر شما نمی دانید که چه کلمات کلیدی برای کسب و کار شما حائز اهمیت است نگران نباشید، شما با استفاده از برنامه قدرتمند Keyword Planner گوگل ادوردز، می‌توانید در کسری از ثانیه به بهترین و مرتبط ترین کلمات کلیدی دست پیدا کنید و خیلی سریعتر به مشتریان واقعی خود برسید.

برای آشنایی بیشتر با Keyword Planner می توانید به مقاله چگونه کلمه کلیدی تبلیغ گوگل ادوردز را انتخاب کنیم مراجعه نمایید.

 

 

III.  کلمات کلیدی منفی

مثال فروشگاه اینترنتی فروش دوچرخه را در نظر بگیرید. اگر فردی در گوگل عبارت "مسابقات دوچرخه سواری" و یا "فروش دوچرخه دست دوم"را جستجو کند ممکن است در نتایج به سایت شما برسد. اما در فروشگاه شما خبری از مسابقات و دوچرخه های دست دوم نیست و فقط به فروش دوچرخه دست اول می پردازید. پس بنابراین کلمه "مسابقه" و عبارت "دست دوم" برای شما یک کلمه کلیدی منفی و یا Negative Keyword به حساب می آید.کلمات کلیدی منفی کلماتی هستند که برای دقیق‌تر کردن هدف‌گیری مخاطبان، استفاده می‌شوند. اگر تبلیغات شما فقط به افرادی که به طور خاص علاقه‌مند به محصولات یا خدماتی که شما ارائه می‌دهید (مخاطبان هدف) نشان داده شود‌، احتمال کلیک بر روی تبلیغات شما زیاد تر خواهد شد. در نتیجه، میزان کلیک کلی شما که منجر به خرید از شما می شود به علت عدم حضور جستجوهای بی ربط افزایش می‌یابد.

 

IV.  تنظیماتِ هدفمند بودجه

تنطیم بودجه می‌تواند بر کل کمپین یا Ad Group ها به صورت تکی اعمال شود. بطور مثال سایت فروش دوچرخه شما تنها در شهر شیراز امکان ارائه خدمات دارد. شما می توانید با تنظیم بودجه بیشتر برای تبلیغاتتان برای کاربرانی که ساکن شیراز هستند به مشتریان واقعی بیشتر و هدفمندتری دست پیدا کنید.

انواع Bid Adjustment:

الف) بر اساس موقعیت مکانی

ب) ساعت‌ها و روزهای خاصی از هفته (یا Ad Scheduling)

ج) وسیله ارتباطی ای که کاربر برای جستجو از آن استفاده می کند. کامپیوتر، تلفن همراه و یا تبلت          

د) محتوای برتر (Top Content)  

ز) روش‌های هدف‌گیری (Targeting Methods)   

ی) لیست های بازاریابی مجدد برای تبلیغات جستجو (Remarketing Lists For Search Ads)

در بخش های بعدی به بررسی جنبه های بیشتری از گوگل ادوردز می پردازیم.

قسمت دوم

شکیبا باشید ...